Popis-dalmatin

16. března 2011 v 13:46 | AdeŁŁa KamiŁŁ |  Honiči, bazváři a příbuzná plemena
Díky jeho nápadnému zbarvení patří Dalmatin mezi známá plemena. Již v minulosti byl velice ceněn díky jeho atraktivnímu vzhledu. Dnes je oblíbeným nejen pro svoji krásu, ale i pro svou inteligenci, bystrost, věrnost a milou povahu.

Ten kdo má zájem si pořídit Dalmatina by se měl obrátit na seriozního chovatele. Dalmatin není pes pro každého - především kvůli jeho speciálním nárokům typickým pro toto plemeno, a tak ne každý je schopen tomuto plemeni dopřát vše co potřebuje a rozvíjet v něm jeho typický charakter, pro který je vyhledáván.
Dalmatini patří k větším plemenům. Dospělý jedinec vyrůstá do výšky okolo 61cm v kohoutku a může vážit i 35kg. Fenky jsou o trochu menší nežli samci. Dalmatini jsou velice aktivními psi s obrovským množstvím energie, což nemusí každé rodině vyhovovat. Na druhou stranu se také velice dobře ovladatelní, protože se snadno cvičí. I když děti opravdu miluje, není vhodný jako společník k malým dětem a to kvůli jeho velkosti a aktivitě. Dalmatini se v plné síle dožívají 10-12let, ale nejsou výjimkou i jedinci starší.

A jak má vlastně správný Dalmatin vypadat? Potřebné informace získáme přečtením standardu plemene. Ten představuje popis ideálního jedince. Charakteristické pro Dalmatina je především jeho nápadné zbarvení. Černé nebo hnědé (játrové, čokoládové) tečkování rozprostřené na čistě bílém kožichu. Štěňata dalmatinů se rodí čistě bílá. Tečky je možné pozorovat pouze na kůží která je pokryta čistě bílou srstí. V rozmezí 10-14 dní se pomalinku začíná zbarvovat i srst a tedy je možné pozorovat první tečky. Pokud se narodí štěně s nápadně velkou skvrnou tzv. plotnou, je takové štěně považováno za nestandardní a nemůže se používat k chovu. Také se mohou narodit štěňata s jiným zbarvením teček nebo očí než je požadováno standardem a takový jedinci se dále do chovu nezařazují. Každopádně jsou stejné skvělými společníky pro lidí kteří se výstavami a chovem zabývat nebudou a hledají jen společníka do života.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama