Honiči, bazváři a příbuzná plemena

Rhodéský ridgeback

6. ledna 2012 v 19:26 | Adell
Větší silný a svalnatý pes s pruhem obrácené srsti na hřbetě. Hlava dlouhá, mezi ušima široká, s plochou lebkou, výrazným stopem a suchými pysky. Oči dále od sebe, kulaté. Uši vysoko nasazené, středně velké, u nasazení široké a pozvolna se zužující, přiléhající k hlavě. Krk delší, silný, bez laloku. Tělo s hlubokým a prostorným, ale ne příliš širokým hrudníkem, pevným hřbetem a dobře osvalenými žebry. Končetiny rovné, silné, osvalené, suché. Ocas u kořene silný, postupně se zužující, nesený v mírném zatočení vzhůru. Srst krátká, hustá, hladká a lesklá, s charakteristickým "ridgem", tedy pruhem obrácené srsti na hřbetě, jenž je typickým znakem plemene. Zbarvení světle až červeně pšeničné. Velikost - ideální kohoutková výška psů 63-68 cm, fen 61-66 cm při hmotnosti 30-38 kg.
Živý, pohyblivý a vytrvalý pes, aktivní i při vysokých teplotách. Vůči cizím si uchovává odstup, vůči své rodině je oddaný a ve vztahu k dětem spolehlivý.

Fotky

8. srpna 2011 v 13:08 | AdeŁŁ a KamiŁŁa

Bernardýn

24. dubna 2011 v 12:15 | Ad飣 a Kama♥
Bernardýn je plemeno psa, které je spjato se zachraňováním lidí z lavin. To je však sporné. Jisté je to, že Hospic sv. Bernarda svého času choval tyto psy již od roku 1660, používal je však pro tah. Bernardýn je velké plemeno, které se rozhodně nehodí do města, průměrně se dožívá 11 let.

Popis těla

Bernardýn by měl být vzhledově impozantní a harmonický, dobře osvalený pes.Mohutná a impozantní hlava s přátelským pohledem,oči jsou středně velké, přiměřeně hluboko vsazené, okraje horních i spodních víček má malý záhyb. Horní pysky jsou silně vyvinuty převislé, dolní okraj tvoří dlouhý oblouk, koutky jsou viditelné. Ušní boltce jsou jemné,trojúhelníkového tvaru se zaoblenou špičkou,zadní okraj boltců lehce odstává a přední přiléhá k lícím. Má velmi hustou srst s bohatou podsadou, jsou dvě variety krátká a dlouhá srst. Ocas je velmi silný, dlouhý a těžký, měl by dosahovat nejméně k hleznům, v klidu visí rovně dolů nebo je lehce stočen nahoru v dolní třetině, při vzrušení je nesen výše. Tlapy jsou široké, uzavřené se silnými vyklenutými prsty, jsou pevné. Bernardýn je většinou velmi dobře osvalen.
Popis-dalmatin

16. března 2011 v 13:46 | AdeŁŁa KamiŁŁ
Díky jeho nápadnému zbarvení patří Dalmatin mezi známá plemena. Již v minulosti byl velice ceněn díky jeho atraktivnímu vzhledu. Dnes je oblíbeným nejen pro svoji krásu, ale i pro svou inteligenci, bystrost, věrnost a milou povahu.

Ten kdo má zájem si pořídit Dalmatina by se měl obrátit na seriozního chovatele. Dalmatin není pes pro každého - především kvůli jeho speciálním nárokům typickým pro toto plemeno, a tak ne každý je schopen tomuto plemeni dopřát vše co potřebuje a rozvíjet v něm jeho typický charakter, pro který je vyhledáván.
Dalmatini patří k větším plemenům. Dospělý jedinec vyrůstá do výšky okolo 61cm v kohoutku a může vážit i 35kg. Fenky jsou o trochu menší nežli samci. Dalmatini jsou velice aktivními psi s obrovským množstvím energie, což nemusí každé rodině vyhovovat. Na druhou stranu se také velice dobře ovladatelní, protože se snadno cvičí. I když děti opravdu miluje, není vhodný jako společník k malým dětem a to kvůli jeho velkosti a aktivitě. Dalmatini se v plné síle dožívají 10-12let, ale nejsou výjimkou i jedinci starší.

A jak má vlastně správný Dalmatin vypadat? Potřebné informace získáme přečtením standardu plemene. Ten představuje popis ideálního jedince. Charakteristické pro Dalmatina je především jeho nápadné zbarvení. Černé nebo hnědé (játrové, čokoládové) tečkování rozprostřené na čistě bílém kožichu. Štěňata dalmatinů se rodí čistě bílá. Tečky je možné pozorovat pouze na kůží která je pokryta čistě bílou srstí. V rozmezí 10-14 dní se pomalinku začíná zbarvovat i srst a tedy je možné pozorovat první tečky. Pokud se narodí štěně s nápadně velkou skvrnou tzv. plotnou, je takové štěně považováno za nestandardní a nemůže se používat k chovu. Také se mohou narodit štěňata s jiným zbarvením teček nebo očí než je požadováno standardem a takový jedinci se dále do chovu nezařazují. Každopádně jsou stejné skvělými společníky pro lidí kteří se výstavami a chovem zabývat nebudou a hledají jen společníka do života.

 
 

Reklama