Plemena ovčácká, pastevecká a honácká

Bearded collie ( Vousatá kolie )

2. ledna 2012 v 8:48 | Kama
Předky dnešního plemene lze údajně najít mezi pastýřskými psy z 15. století. Pro přátelskou povahu, mírnou a vyrovnanou povahu je vousatá kolie oblibeným rodinným společníkem. Není však úplně bezproblémová : Tento až 56cm vysoký pes potřebuje hodně pohybu, jeho dlouhá srst vyžaduje časově náročnou péči a špínu z procházky přináší ,,spolehlivě" až do bytu.
Vousatá kolie je samostatný pes, který se dokáže prosadit. Je zvyklý zahánět svěřený dobytek v neschůdném terénu. Jako u většiny pracovních plemen psů neodpovídá život bez úkolů, společnosti a dostatečných pohybových aktivit jeho přirozeným potřebám. Za kompetentní zacházení se odvděčí radostným, snášenlivým a otevřeným charakterem, který ocení hlavně rodiny.
Australský ovčák - fotky

8. srpna 2011 v 13:14 | AdeŁŁ a KamiŁŁa

Australský ovčák - fotky

22. dubna 2011 v 12:08 | AdeŁŁ a KamiŁŁa

Popis belgického ovčáka

13. dubna 2011 v 17:57 | AdeŁŁ a Kama
Informace o plemeni
Belgický ovčák jsem pes střední velikosti, harmonických proporcí, spojující eleganci a sílu Belgický ovčák je pes středního vzrůstu, jeho svalstvo je suché a pevné, formát kvadratický jsem pes velmi otužilý a schopný odolávat různým výkyvům povětrnostních podmínek, jež jsou v mé domovině belgickém podnebí tak časté. Díky harmonii tvarů a hrdému nesení hlavy působím dojmem robustní elegance, která představuje hlavní znak zástupců mého ušlechtilého pracovního plemene Belgický ovčák. Jednoduše řečeno jsem původně pes ovčácký, dnes pes pracovní (hlídač, obranář, stopař), všestranný, stejně jako rodinný pes což vidíte na mé fotce, kde si trůním v kuchyni na lavici společně se svým pánem, který neni vidět :).

Belgický ovčák

Povaha plemene
Belgický ovčák je pes ostražitý a aktivní, překypuji vitalitou a jsem vždy připravený k akci. Mám vrozenou schopnost hlídat stáda. Belgický ovčák v sobě spojuje vzácné kvality nejlepších hlídacích psů. Jsem vždy připraven bez váhání, houževnatě, úporně a razantně bránit svého pána. Spojuji všechny vynikající kvality ovčáckého psa, hlídače, obranáře a služebního psa. Jsem živý a čilý temperament a smělý charakter bez známek strachu či agresivity. To Vám musí být jednoznačně patrné z mého držení těla a ve věrném, hrdém a pozorném výrazu jiskřících očí na mé fotografii. Belgický ovčák mé ideální proporce. Výška: Ideální výška je 62 cm u psů a 58 cm u fen. Tolerované meze: o 2 cm méně a o 4 cm více. Váha: Psi přibližně 25-30kg. Feny přibližně 20-25 kg.


popis border kolie

1. dubna 2011 v 13:47 | AdeŁŁ a KamiŁŁa
Border kolie je plemeno psa s enormní inteligencí, vyžaduje smysluplnou práci s možností vlastní iniciativy. Vlastnosti border collií jsou v mnohém smyslu výjimečné. Učí se velmi rychle, vyžaduje ale energické jednání a jasné povely. Protože bývá na jednání svého pána velmi fixovaná, dovede vycítit co chce a reaguje téměř okamžitě po vyslovení povelu.

Border kolie je pes dobrých proporcí jehož půvab a ladné rysy jsou v harmonii s dostatečnou tělesnou stavbou. Tato dokonalá vyváženost tělesných linií zpúsobuje, že je pes schopen podávat vytrvalé výkony. Border kolie mívá převážně černo-bílé zbarvení, ale jsou také hnědo-bílé, trikolorní, blue-merle a red-merle. Jsou i další zbarvení jako sadle a sable merle.

Chovu border kolií v ČR totiž škodí ,,povyk" o tzv. ,,hyperaktivních psech", kdy jsou border kolie vylíčeny jako zvířata, při jejichž pořízení musíte vynaložit spoustu energie a trávit se psem celý den běháním za ovcemi. Někteří jedinci v ČR se prosadili jako vodící psi a tím bylo učiněno zadost pověstem o hyperaktivitě border kolií. Pro svou naprosto neagresivní povahu jsou velmi vhodné k dětem všech věkových kategorií. Border kolie okouzluje svou přirozeností, obratností, bystostí a svou touhou zalíbit se svým lidem. Border kolie se pro svou schopnost empatie a citlivosti používá k canisterapii - tito psi absolvují speciální zkoušky a mají povolený vstup do nemocnic a ústavů jako společníci k lidem a dětem.

Nejvíce se však border kolie uplatňují v psích sportech, kde bývají borderky absolutním nebo nejvýše nasazeným favoritem. Své přednosti uplatňují například v agility, sportovním výcviku a dogfrisbee.toto je známá borderka z talentmánie Keysi
i toto je Keysi


Popis-aljašský malamut

21. března 2011 v 15:17 | AdeŁŁ a KamiŁŁa
Povaha plemene
Malamut je společenský, přátelský, dobrosrdečný a laskavý pes. Je velmi hravý a v dospělosti důstojný. Dokáže být také poměrně tvrdohlavý. Je to krásný pes, který je věrný svému majiteli. Snáší se dobře s dětmi. Vyznačuje se svou odolností a spolehlivostí. Je to pes jednoho pána. Od mládí je dobré ho navykat na kontakt s jinými psy, je totiž dominantní a může vyvolávat rvačky.

Popis aljašského malamuta

Výška psa v kohoutku je 63 cm, u fen je to 58 cm. Váha psů se pohybuje od 39 do 40 kg, u fen 30 až 34 kg. Srst má malamut středně dlouhou a hustou a ta ho ochraňuje v jakémkoliv počasí. Tento pes má silnou kostru s mohutnou skladbou svalstva. Jeho tělo je prodloužené, má silný krk, hlubokou hruď a rovná záda. Končetiny jsou silné a pevné. Hlava široká, velká, čumák protažený a objemný. Oči malamuta jsou tmavé, mandlového tvaru. Uši má stojaté, trojúhelníkové. Čenich je většinou černý. Ocas je položený vysoko a v klidovém stavu se otáčí se na záda. Barva srsti je našedlá až do barvy černé, někdy může být zlatavá až hnědá. Břicho a spodní část končetin jsou bílé. Pro souvislé zabarvení je povolena pouze bílá barva. Průměrný věk malamuta je 13 let.Německý ovčák-popis

13. března 2011 v 12:55 | AdeŁŁ a KamiŁŁ
Popis-německý ovčák

Historie
Toto plemeno vzniklo v Německu v 80. letech 19. století. Původně byl německý ovčák využíván jako ovčácký pes, ale postupem času se z něj stal i skvělý služební a vodící pes.

Popis
Je to pes silný a dobře stavěný pes obdélníkového formátu s hlubokým hrudníkem, rovným hřbetem a spáditou zádí. Hlava je klínovitého tvaru a mozkovna je stejně dlouhá jako nos. Uši má středně velké, vysoko nasazené a vztyčené. Nohy má rovné a svalnaté. Ocas je středně dlouhý a nízko nasazený, v klidu je nesen svěšený a šavlovitě prohnutý a při vzrušení mírně zdvižený.

Výška
Psi mají v kohoutku 61 až 66 cm.
Feny mají v kohoutku 56 až 61 cm.

Váha
Psi váží 30 až 40 kg.
Feny váží 22 až 30 kg.

Srst
Tvrdá, hrubá, přiléhající a s hustou podsadou.

Zbarvení srsti
Černé s tříslovými nebo šedými odznaky (sedlo sahající přes zadní stranu krku, hřbet až na konec ocasu a maska na čenichu).
Šedé s hnědými nebo světlejšími odznaky.
Jednobarevné černé nebo šedé.

Povaha
Je to temperamentní, inteligentní, odvážný, spolehlivý, poslušný a oddaný pes, který je k dětem i domácím zvířatům snášenlivý. Potřebuje ale dobrý výcvik a hodně pohybu, jinak se může stát zlým a špatně zvladatelným.

Využití
Je to všestranný služební a pracovní pesAustrálský ovčák

12. března 2011 v 18:13 | AdeŁŁ a KamiŁŁ
Povaha plemene

Australský ovčák je pes s nadprůměrnou inteligencí, je dokonce tak inteligentní, že zaujímá první místo ve výši IQ mezi všemi psy. Má ve svých genech silně zakořeněný pastevecký a ochranitelský pud. Je to pes velmi oddaný svému pánu a rodině, a při jejich obraně je schopen nasadit život. Je spolehlivý, ostražitý, vytrvalý, rychle a rád se učí, a vůči cizím lidem a zvířatům není nepřátelský, přestože dokáže být ostrý a autoritativní. Je výborným rodinným společníkem, ale je také hodně závislý na své rodině a miluje kontakt s člověkem, proto není vhodné chovat ho venku v kotci. Má rád hodně prostoru a miluje plavání. Možná ze všeho nejraději má ale rád běhání vedle koně. Austrálský ovčák je velký pracant, a proto musí být neustále něčím zaměstnán, aby se nenudil a nenacházel si zábavu sám. Pro své výjimečné vlastnosti je používán při agility, psích sportech, canisterapii, ale i v záchranářských složkách.

Popis australského ovčáka

Australský ovčák je silný, robustní pes s obdélníkovou stavbou těla. Průměrná výška v kohoutku u psa je 51 až 58,5 cm a u fen 46 až 54 cm. Váha bývá mezi 18 a 28 kg. Hlavu má silnou, suchou, vyváženou k tělu, černý nebo hnědý nos, mandlové oči, které můžou být hnědé, modré, jantarové, ale i dvoubarevné a trojúhelníkovité uši, které mohou být překlopené i visící. Hřbetní linie je rovná, silná, hrudník hluboký, avšak ne široký. Žebra jsou dobře klenutá a břicho mírně vtažené. Ocas je rovný. Srst je jemná, lesklá a může být rovná až lehce zvlněná. Hustota podsady se mění s ročním obdobím, srst však vždy dobře chrání před vodou a chladem. Existuje několik barevných variant: blue merle (modře mramorovaná), red merle (játrová), black solid (černá) a red solid (červená). Všechny barvy mohou (ale nemusí) mít bílé nebo hnědé znaky. Průměrná délka života je 12 až 14 let.

Základní péče o psa

Toto plemeno je zatížené některými genetickými vadami, které se mohou, ale nemusí projevit. Jde především o nemoci očí, dysplazii kyčelního kloubu a epilepsii. Srst stačí vyčesávat jednou za týden, v době línání častěji. Australský ovčák potřebuje časté vycházky a hodně pohybu, takže je vhodné sebou brát něco na aportování, protože je to přirozený aportér. Obecně se dá říci, že potřebuje, abyste se mu věnovali několik hodin denně.
Zajímavostí je, že Indiáni tyto psy nazývali "psi s očima duchů", pro jejich zajímavou barvu. Australští ovčáci byli také mezi psy, kteří pomáhali záchranářům po útoku na WTC v New Yorku v září 2001 (v sutinách cítí člověka až na 30 m).

 
 

Reklama