Špicové a primitivní plemena

Grónský pes

28. prosince 2011 v 13:42 | Kama
Grónský pes patří mezi nejstarší plemenům na světě. Eskymácké kmeny ho dodnes využívají jako tažnéhlo a loveckého psa. Jeho tělesné rozměry nejsou standardem přeně stanoveny - 55cmv kohoutku u fen a od 60cmu psů je povoleno vše, co neškodí výkonnosti a celkovému harmonickému vzhledu těchto saňových psů.
Silný severský špic z Grónska je zvyklý na život v mrazivých povětrnostních podmmínkách, které mu nebrání v podávání obdivuhodných důkazů vytrvalosti a houževnatosti. Silně vyvinutý lovecký instinkt se soustředdí hlavně na tuleně a lední medvědy. Jinak je to přátelský tvor, překypující energií a odvahou.

Akita-inu fotky

21. března 2011 v 14:41 | AdeŁŁ a KamiŁŁa

Popis-německý špic

16. března 2011 v 13:11 | AdeŁŁ a KamiŁŁ
Popis-německý špic

Německý špic je nejstarší psí plemeno ve střední Evropě, jeho předkem je pes rašelinný (Canis familiaris palustris Ruthimeyer) z doby kamenné a pozdější špic kolových staveb, z něhož se vyvinula řada dalších plemen. Hlídací a společenský pes, živý, stále ostražitý, hravý, mimořádně učenlivý a tudíž lehce vychovatelný. Nedůvěřivost k cizím lidem a absence loveckého pudu ho činí ideálním hlídačem pro dům a dvůr. Špic má bezvadnou povahu, je to pes-smíšek. Hodí se na jakýkoliv sport či kynologickou disciplínu. I ti nejmenší - trpasličí špicové, vyhrávají závody agility či se věnují klasickému výcviku popřípadě dogdancing. Větší velikostní rázy špiců se věnují také záchranařině či coursingu; ve všech těchto disciplínách jsou špicové velice úspěšní. Špic je ovšem plemenem, který ke svému spokojenému životu nutně nepotřebuje ani jednu z těchto věcí. Nejraději dělá to, co jeho pán, takže špic může být i "jen" společníkem v běžném životě, který bude nesmírně vděčný pouze za to, že je se svým člověkem a smí ho dělat šťastným.

Nejnápadnější na špicech je krásná, bohatá srst - dlouhé, rovné, odstávající pesíky a krátká, hustá, vatovitá podsada, díky které srst odstává od těla. Hlava, uši, přední strana hrudních i pánevních končetin a tlapky jsou osrstěny krátce a hustě (sametově), zbytek těla je porostlý dlouhou a bohatou srstí, zadní končetiny jsou bohatě obrostlé "kalhotkami". Kolem krku je mohutný límec, bujně osrstěný zatočený ocas je nesený nad hřbetem. Hlava podobná liščí, se malýma špičatýma dopředu otočenýma ušima a bystrýma očima. Poměr kohoutkové výšky k délce psa má být 1:1.
Špic nepotřebuje střihovou úpravu a pravidelné návštěvy psích salónů. Trpasličí, malé, střední ani velké špice není třeba upravovat vůbec - stačí česat v době línání. Jiná situace je u pomeranianů, kteří již vyžadují jisté střihové úpravy a pravidelnou péči o srst.

Akita-inu popis

13. března 2011 v 11:34 | AdeŁŁ a KamiŁŁ

Akita Inu

Povaha plemene

Akita inu je mimořádně věrný pes. Jsou zdokumentovány případy, kdy i deset let po smrti svého pána Akita chodil čekat na nádraží, odkud se pán vracel z práce. Jsou to příjemní a milí psi, kteří se velmi dobře hodí k dětem. Jsou velmi inteligentní, ale někdy trochu svéhlaví a příkaz vykonají, až když se jim zachce. Měl by si je proto pořizovat již zkušený chovatel. Samci jsou někdy příliš dominantní vůči jiným psům, což se dá minimalizovat brzkou socializací štěněte. Akita-inuse velmi dobře a rychle učí. Akita se osvědčila i jako služební pes policistů a vojáků.

Popis akita inu

Je to velký, svalnatý pes s výškou v kohoutku kolem 61 až 67 centimetrů. Má hrubou, rovnou srst s hustou podsadou. Barva srsti je červená, sezamová, žíhaná a bílá. U prvních třech uvedených barevných variant musí být zřetelné "urajiro", což je bílá srst na tvářích, čenichu, hrudi, spodní straně trupu a na špičce ocasu. Oči a uši jsou poměrně malé. Má rovný hřbet, silný hrudník a ocas výrazně zatočený nad hřbet. V průměru se dožívá věku 12 let. 
 

Reklama